Eesti kodakondsuse kehtestamise 100. aastapäeva tähistatakse Ühisnädalaga

Täna, 26. novembril algab üle-eestiline Ühisnädal, millega tähistatakse saja aasta möödumist Maanõukogu kodakondsuse määruse kinnitamisest. Eesti Vabariigi juubeliaasta puhul on Ühisnädala teemaks „Sada aastat aktiivset kodanikku“.

„Tegusus ja ettevõtlikkus on liikuma panevad jõud ning kannavad Eestit edasi,“ sõnas Riigikantselei EV100 programmi juht Maarja-Liisa Soe. „Suur rõõm on, et juubeliaastal tõmmatakse aktiivsetele kodanikele ja kodanike algatustele tähelepanu kõigis Eesti maakondades,“ lisas Soe.

„Ühisnädala eesmärk on kutsuda üles inimesi märkama ja tunnustama vabaühendusi nende panuse eest meie ühiskonda,“ selgitas Maakondlike arenduskeskuste võrgustiku turunduse projektijuht Riina Nõupuu. Nõupuu lisas, et oktoobrikuu seisuga on Eestis enam kui 22 000 mittetulundusühingut, mis tegutsevad selle nimel, et meie ühiskonda paremaks muuta lahendades erinevaid probleeme kohalikul kui ka üle-eestilisel tasandil. Tema sõnul on kogu meie elukorraldus meie endi kätes ja seetõttu on oluline motiveerida üha enam inimesi ise peale hakkama ja panustama.

Esmakordselt kogutakse Eesti Vabariigi juubeliaasta puhul vabaühenduste tekkelugusid, et koostada ülevaade ühenduste tegevusest viimase saja aasta jooksul. „Meil on palju tegutsevaid ühendusi ja arvukalt neid, mis tegutsevad juba mitmekümneid aastaid. Soovime ühtekokku panna pikalt tegutsenud vabakondade lood, et näidata, kui aktiivsed on meie inimesed olnud viimase saja aasta jooksul,“ sõnas lugude kogumise kampaania juht Taive Saar. Saar kustus üles vabaühendusi kirjutama ja saatma enda lugusid. Lisainfo www.uhisnadal.ee/lugu

Pärnumaal toimub Ühisnädala ajal Raeküla Hea Kodaniku nädal, kus Raeküla Vanakooli keskuses toimuvad  erinevad sündmused ning kohtuvad erinevad põlvkonnad. Lisaks toimub 26. novembril Pärnu riigimaja saalis mõttetalgud kodanikuühiskonna tulevikust. Samuti toimub sel päeval helkurkõnd “Helkuriga sõbraks“, kus iga elanik saab anda panuse oma piirkonna elanike nähtavaks tegemisel. 27. novembril korraldab Shalomi Abikeskus koostöös Sotsiaalne kaasatus MTÜ-ga Ühisnädala raames ürituse “Sotsiaalne Kaasatus Shalomis”, kus soovitakse väärtustada kodanikualgatust, kodanikujulgust, ühisloomist ja vastutust. Reedel 30. novembril toimub Hotellis Strand Pärnumaa vabaühenduste inspiratsiooni- ja tänupäev “100 -aastase kodanikuühiskonna tervis ehk kuidas jõuda 200-ni“. Samuti toimub reedel Häädemeeste valla esimene aastapäev, kus tunnustatakse aktiivseid vallakodanike.

Ühisnädalat korraldavad maakondlikud arenduskeskused koostöös arvukate partneritega alates 2012. aastast. Juubeliaastal toimub Ühisnädal 26. novembrist 2.detsembrini.

Lisainfo:
1) Ühisnädala tutvustavad videod: http://uhisnadal.ee/videod/
2) Veebilehekülg: http://uhisnadal.ee/
3) Facebook: https://www.facebook.com/uhisnadal/

  1. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubelisündmuste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee.